לימודים בחוג לגיאופיזיקה - תואר שני

Preface First

This is a debugging block

Preface Second

This is a debugging block

Preface Third

This is a debugging block

תוכן

This is a debugging block

לימודים בחוג לגיאופיזיקה - תואר שני

החוג היחיד בארץ המאחד גיאופיזיקה, מדעי האטמוספירה ומדעים פלנטריים במסגרת ביה"ס למדעי כדור הארץ
 • אודות
 • איך מתקבלים?
 • מסלולי התמחות
 • תעסוקה
 • וידאו

החוג לגיאופיזיקה של אוניברסיטת תל-אביב הוא החוג היחידי בארץ המאחד את הגיאופיזיקה, מדעי האטמוספירה וגופים פלנטריים במערכת השמש. התכנית לתואר שני מציעה שלושה מסלולי התמחות בשלושת תחומים אלו ומכשירה תלמידי מחקר לקראת לימודים לתואר דוקטור, כמו גם אנשי מקצוע בתחום התמחותם.

שנות לימוד: 2
מתכונת לימודים: מחקרי
פתוח לרישום:
תואר שני בגיאופיזיקה (0341)
תואר שני בגיאופיזיקה - סמסטר ב' (0341)

הכל מתחיל כאן

 • אודות

  אודות החוג לגיאופיזיקה

   

  החוג היחיד בארץ שמקיים תכנית לימודים מלאה ומקיפה בגיאופיזיקה בה רוכשים ידע וניסיון בחקר מבנה כדור הארץ, גיאופיזיקה שימושית, גיאולוגיה שימושית, מדעי האטמוספירה, אקלים, מדעים פלנטריים ופיזיקת החלל.

  ההוראה מקיפה את התופעות הפיזיקליות והמודלים המתמטיים הקשורים במבנה הנסתר מהעין של מעמקי כדור הארץ, מבנה ותנועות האוויר באטמוספירה, מזג האוויר, התהוות גשם וברקים, האקלים והשינויים שחלים בו. הבנת כדור הארץ כחלק ממערכת השמש כרוכה בחקר התנאים לראשית החיים, פיזיקת החלל, כוכבי הלכת וירחיהם, שביטים, אסטרואידים והחומר הבין-פלנטרי, וכן פלנטות מחוץ למערכת השמש. הלימודים מכוונים להכשיר תלמידי מחקר, אשר יוכלו להמשיך את לימודיהם לתואר דוקטור, ואנשי מקצוע המסוגלים לעבוד עבודה עצמאית בתחום התמחותם.

   

  הנחיית הסטודנטים נעשית על ידי מדעני החוג המשתתפים בתכניות בינלאומיות רבות בשיתוף מדענים מרחבי העולם. מדעני החוג מעורבים בחקר מערכות נפט וגז, חקר תת הקרקע הרדוד, רעידות אדמה בעבר ובהווה, איתור מים בתת הקרקע, חקר השדה המגנטי של כדור הארץ ומערכת השמש ומדידת תנועת הלוחות הטקטונים משני עברי בקע הירדן, ניטור האטמוספירה העליונה, ברקים ותופעות חשמליות אחרות באטמטספירה, הבנה וחיזוי של ארועי מזג אויר קיצוניים, מקורות והתפשטות אבק באטמוספירה, מודלים אקלימיים בפרט של האזור שלנו, הבנת זרימות במערכות גיאופיזיות ותהליכי הווצרות סופות, הבנת הסירקולציה הגלובאלית באטמוספירה,  חיפוש פלנטות מחוץ למערכת השמש, הווצרות מערכת השמש, מודלים של פלנטות, חקר שביטים, ומזג אוויר חללי.  

   

  החוקרים משתתפים בניסויי חלל של סוכנויות החלל האמריקאית והאירופית. למדעני החוג קשרי מחקר עם הרשות הפלשתינאית ועם ממלכת ירדן בחקר משאבי מים והידרולוגיה של בקע הירדן. בחוג קיים מרכז חשוב לחקר ים המלח הנתמך ע"י קרן מינרבה, מרכז לחקר תת הקרקע הרדוד, ומרכז ידע לאומי לאטמוספירה ואקלים המרכז ומספק נתונים מתצפיות ומודלים וארכיון נתוני המזרח התיכון.בנוסף לאנשי החוג יש תחנות מחקר וחיישנים למחקר מאילת בדרום ועד החרמון בצפון, כולל תחנות מחקר במצפה רמון, ים המלח, וכמובן בתל אביב.

   

  לייעוץ ולפרטים נוספים

  יועץ אקדמי: פרופ' משה רשף
  בניין קפלון, חדר 212
  03-6406880
  מזכירות תלמידים: ריקי בוקשטיין
  בניין קפלון, חדר 320
  03-6406962
 • איך מתקבלים?

  הקבלה לתכנית הלימודים מותנית בעמידה בכל התנאים המפורטים:

  תנאי רישום וקבלה

   

  רשאים להירשם:

  • בעלי תואר בוגר  ( תואר ראשון  BSc.) ממוסד אקדמי מוכר על ידי המל"ג  במדעי כדור הארץ במגמות גיאופיזיקה ומדעי האטמוספרה או מדעים פלנטריים, גיאולוגיה, מתמטיקה שימושית, פיזיקה, או מקצוע אחר מתחום המדעים המדויקים, מדעי הטבע או הנדסה, בציון 80 לפחות.
  • בעלי תואר בוגר (תואר ראשון BSc.) ממוסד אקדמי מוכר על ידי המל"ג[ , בתכנית דו-חוגית במדעי כדור הארץ עם חוג מתחום שונה בציון 80 בכל אחד מחוגי הלימוד.
  • במקרים חריגים יוכל מועמד להתקבל על תנאי שישלים קורסים מתאימים לפי דרישת וועדת ההוראה.
  • הקבלה מותנית במציאת מנחה מבין מורי החוג לפני תחילת הלימודים, באישור המנחה ובאישור ועדת הוראה לתואר מוסמך של החוג.
  • הקבלה לתכנית הינה למסלול עם עבודת גמר בלבד, אין מסלול לימודים לתואר שני ללא תזה.
  • מועמדים שמעוניינים להירשם מתבקשים לפנות ליו"ר וועדת קבלה פרופ' משה רשף בדוא"ל mosher@tauex.tau.ac.il . יש לצרף לפנייה גיליון ציונים, אישור זכאות לתואר, קורות חיים ושם של מנחה.
  • בנוסף, לסיוע במציאת מנחה ניתן ליצור קשר עם מזכירות התלמידים בבניין קפלון, חדר 320 טלפון: 03-6406962
  • בתום התהליך, יש לבצע רישום מקוון לתואר השני דרך אתר הרישום. יש להגיש את טופס 31 עם יתר המסמכים הנדרשים להגשת המועמדות.

   

  הלימודים לתואר מוסמך נמשכים  שנתיים. תלמידים שאינם יכולים להקדיש את מירב זמנם ללימודים יוכלו לבחור ללמוד בהיקף חלקי במסלול לימודי צבירה לקראת תואר מוסמך.    

  מסלול לימודי צבירה המאפשר להירשם  לקורסים בודדים בשנים הראשונות ולפרוש את הלימודים מעבר לשנתיים.        

 • מסלולי התמחות

  מסלולי ההתמחות בחוג

   

  גיאופיזיקה וגיאולוגיה

  התמחות עיונית - נושאה העיקרי הוא כדור הארץ המוצק. הדגש מושם על מתימטיקה שימושית המיושמת לפתרון בעיות בתחומי הסייסמולוגיה, האלסטיות והגיאופיזיקה. האנליזה המתמטית של בעיות בתחומים אלה של הגיאופיזיקה  נעזרת בחידושים האחרונים במשוואות דיפרנציאליות, בעיות ערכים עצמיים, טרנספורמים אינטגרליים, מרחבי פונקציות וכן אנליזות נומריות וסימולציות ממוחשבות.

   

  התמחות בתחום הגיאופיזיקה השימושית - כוללת סייסמולוגיה שימושית, אנליזה של נתונים סייסמיים ושיטות גרבימטריות ומגנטיות. דגש ניתן לשיטות מיפוי תת-קרקעיות לצורך חיפושי נפט וגז, איתור גופים קבורים או חללים בתת הקרקע, חקר התכונות המגנטיות של סלעים.
  התמחות בגיאולוגיה שימושית - הלימודים במסלול זה מדגישים את החידושים האחרונים בתחום הגיאולוגיה של הנפט והמים כאשר מאמץ רב מופנה כיום לגילוי סטרוקטורות עמוקות באמצעים גיאולוגיים, גיאופיזיים וגיאוכימיים. נערכת אנליזה של אגנים סדימנטריים כאשר חישובי תעוקה, סוגי סלעי מקור ועוביים, והיחסים ההדדיים בזמן ובמרחב בין סלעי מקור, סלעי מאגר וסלעי כיסוי קובעים הימצאות של מלכודות או מאגרים. במסגרת הלימודים נערכים סיורים ועבודות שדה להכרת הגיאולוגיה של ישראל ולימוד שיטות שדה. האירועים הטקטוניים של ישראל נבחנים על רקע אירועים דומים במרחב הקרוב ובעולם. תחום ההתמחות מדגיש היבטים גיאו-הנדסיים של סלעים ויישומם בפרויקטים גיאולוגיים שימושיים. במסגרת המסלול נערך מאמץ לשלב את הלומדים בעבודות מחקר יישומיות הנערכות על ידי מורי התחום בשיתוף עם מוסדות מחקר אחרים בארץ ובחו"ל.

   

  תכנית בסייסמולוגיה שימושית במסגרת ההתמחות בגיאולוגיה שימושית -  מטרת תכנית זו היא להכשיר אנשים בתחומים השונים של הסייסמולוגיה השימושית, כדי שבתום הלימודים יוכלו להשתלב בתעשייה הגיאופיזית. התכנית עוסקת בתחומים של סייסמולוגיה של חיפושי נפט ומחצבים וגיאופיזיקה רדודה למטרות הנדסיות ולאיתור שברים גיאולוגיים בעלי פוטנציאל ליצירת רעידות אדמה. התכנית תעסוק בכל הנושאים של איסוף נתונים בשדה, עיבודם ופענוחם. כמו כן כוללת התכנית קורסים בסיסיים בנושאי מעבר גלים סייסמיים בתת-הקרקע ושיטות אינברסיה לקבלת פרמטרי תת-הקרקע מהמדידות הסייסמיות. עבודת הגמר תעסוק בנושאים יישומיים ותיעשה בשיתוף פעולה עם גורמי תעשייה.

   

   

  מדעי האטמוספירה

  הלימודים במסלול למדעי האטמוספירה מתרכזים בפיזיקה  והדינמיקה של האטמוספירה והאוקינוסים בכדור הארץ. המסלול מקיף דינמיקה ואנרגטיקה של האטמוספירה של כדור הארץ מהטרופוספירה בה אנו חיים ועד היונוספירה (השכבה העליונה ביותר) ושל האטמוספירות של כוכבי לכת אחרים. במסלול כלולים תורת האקלים, חיזוי פיזיקלי של מזג האוויר, מכניקת רצף גיאופיזית, הסירקולציה הגלובאלית של האטמוספירה, פיזיקה של עננים ומשקעים, חשמל אטמוספירי ,מעבר קרינה וחישה מרחוק.

  במסגרת המסלול נערכים מחקרים עיוניים בהבנת התהליכים שמניעים את הרוחות והזרמים באטמוספירה ובאוקינוס, מה יוצר סופות מזג אויר, ההתפתחות של הוריקנים, ושלל תופעות מזג אויר אחרות. כמו כן חוקרים בחוג את אקלים כדור הארץ, מה מייצר אזורי אקלים שונים ומה גורם לאקלים להשתנות. מחקרים אלו בעלי אופי עיוני, נומרי ונסיוני. מסלול זה כולל פיתוח מודלים של אקלים, ניתוח של שינויי אקלים בעבר על פי תצפיות ושינויי אקלים צפויים בעתיד באמצעות מודלים. בנוסף, המחקרים מתמקדים בתהליכים פיזיקלים באוקינוסים, עם דגש על מעברי חום ואנרגיה, ודינמיקה של שכבת הגבול המקשרת בין האוקינוס והאטמוספירה.

  אספקט מרכזי של מערכת האקלים עוסק במעבר קרינה דרך האטמוספירה, עליו גם מתבסס התחום של חישה מרחוק של האטמוספירה ופני השטח. למרכיבים של האטמוספירה, בפרט אבק ואירוסולים אחרים, יש השפעה מהותית על תהליכים אלו. בחוג עוסקים  בהרצה של מודלים אטוספיריים הכוללים תהליכים אלו, בהטמעת נתונים אטמוספיריים שנאספו מלוויינים, ברגישות מודלים נומריים של האטמוספירה לשינויים בפרמטרים הקובעים את האקלים, ובחישה מרחוק של קרינה ואירוסולים. כמו כן מתבצע מחקר להבנת תופעות חשמליות באטמוספירה,  שבו מתבצעות מדידות של ברקים ושל השדות האלקטרו- מגנטיים באטמוספירה, וכן שיטות ניטור ואנילזה של האטמוספירה העליונה והיונוספירה .

  כמו כן מתבצע מחקר על שיטות חיזוי מזג אוויר, גורמים לשגיאות בתחזית, התפתחות של שקעים ורמות באטמוספירה והמנגנונים להתפתחות של סערות מזג אוויר חמורות, וכן שימוש ברשתות סלולריות לניטור גשם ולחות. ברוב השטחים האלה קיים שימוש נרחב בנתונים הנמדדים מלוויינים מטאורולוגיים ואחרים. המסלול מכין את הלומדים בו לעבודות מחקר ופיתוח ויישום בשטח התמחותם.

   

   

  מדעים פלנטריים

  במסלול הפלנטרי עוסקים בהיבטים שונים של פלנטות, מערכת השמש ופלנטות מחוץ למערכת השמש ( אקסופלנטות). חוקרי החוג עוסקים בגילוי האקסו-פלנטות, ופיתוח שיטות לגילוי ואיפיון הפלנטות.. עם גילוי הפלנטות הקטנות המרוחקות מהשמש, נחקר המבנה הפנימי שלהן על מנת לבדוק אפשרות של קיום חיים.  כמו כן, נחקרים המבנה והפעילות של כוכבי השביט ושל גופים אחרים עתירי קרח במערכות פלנטריות. 

  חוקרי החוג שותפים למשימות חלל של הסוכנות האירופית ונאס"א.

  מבנה תכנית הלימודים  

   

  משך הלימודים: משך הלימודים לתואר מוסמך (תואר שני) הוא ארבעה סמסטרים ולכל היותר שישה סמסטרים. במקרים מיוחדים ניתן יהיה ללמוד תכנית לימודים חלקית. תלמיד המעוניין בכך יגיש בקשה מנומקת באמצעות מזכירות הפקולטה לוועדת ההוראה לתואר מוסמך.

  השתתפות בקורסים: תלמיד נדרש ללמוד קורסים בהיקף של 28 שעות סמסטריאליות לפחות, בהן יושם דגש על קבלת בסיס רחב בשטחים השונים של הגיאופיזיקה מדעי האטמוספירה והמדעים הפלנטריים, תוך השלמת הרקע המתמטי-פיזיקלי של התלמיד. הקורסים לתארים המתקדמים בחוג ניתנים בדרך כלל אחת לשנתיים. על הסטודנט להיות נוכח ב- 2/3 מההרצאות בקולוקויום החוגי במשך שלושה סמסטרים, המקנות נקודת זכות אחת בגין נוכחות זו. תלמיד רשאי להשתתף גם בקורסים מתכניות הלימודים בחוגי הפקולטה האחרים ובפקולטה להנדסה. השתתפות בקורסים אלו טעונה אישור ועדת ההוראה החוגית. על התלמיד להרכיב עם תחילת שנת הלימודים תכנית לימודים תוך התייעצות עם היועץ החוגי.

  עבודת גמר: בתום הסמסטר השני של שנת הלימודים הראשונה יבחר התלמיד בנושא לעבודת הגמר תוך התייעצות עם היועץ החוגי, ובאישור ועדת ההוראה. העבודה תבוצע בהדרכתו של מנחה מבין אנשי הסגל של החוג לגיאופיזיקה ולמדעים אטמוספיריים ופלנטריים באחד מתחומי ההתמחות המפורטים בידיעון. על התלמיד להוכיח, תוך ביצוע עבודת הגמר, דרך מחשבה עצמאית וכושר בעיבודו של החומר המדעי ובסיכומו.

   

  מסלול ישיר לתואר דוקטור

   

  רשאים לפנות לוועדה היחידתית בבקשה להתקבל למסלול זה:

  • מי שקיבל את התואר "בוגר אוניברסיטה במדעים" (BSc.)  בציון משוקלל של 90 לפחות
  • תלמיד  שקיבל את  התואר "בוגר אוניברסיטה" בתכנית דו-חוגית יהיה זכאי להירשם במסלול הישיר לדוקטורט אם ממוצע ציוניו הכולל משני החוגים יהיה מעל 90, ובנוסף הממוצע המשוקלל של ציוניו בחוג הרלוונטי יהיה  90 לפחות למי שקיבל את התואר "בוגר אוניברסיטה במדעים" (BSc.)
  • תלמיד בשנה הראשונה ללימודי תואר שני בבית הספר אשר במהלך לימודיו לתואר "מוסמך אוניברסיטה" (MSc. )  השלים מכסת קורסים בהיקף של 15-16 ש"ס לפחות מלימודי התואר השני בציון משוקלל של 90 לפחות ובתנאי שהציון המשוקלל שלו בתואר "בוגר אוניברסיטה" (BSc.)  הוא  85 לפחות.
  • הוועדה תשקול את קבלתו של תלמיד למסלול הישיר גם אם הציון המשוקלל שלו בתואר "בוגר אוניברסיטה" (  BSc.)  נמוך מ-85, בתנאי שבשנה הראשונה ללימודי התואר מוסמך בבית הספר השלים מכסת לימודים בהיקף של 60% מלימודי התואר, ובתוכה שני סמינרים וגם לפחות שלושה קורסים שאינם סמינרים, בציון משוקלל של 95 לפחות. 
  • בכל שלב ניתן לעבור מהמסלול הישיר אל המסלול הרגיל.
 • תעסוקה

  אפשרויות תעסוקה

   

  לימודי גיאופיזיקה משלבים ידע רב במתמטיקה, פיזיקה וכימיה בתחומי המחקר השונים של מדעי כדור הארץ, מדעי האטמוספירה, מדעים פלנטריים ומדעי החלל.

   

  המחקר הגיאופיזי עוסק בחקר התהליכים הפנימיים הגורמים לתנועתו של קרום כדור הארץ, רעידות אדמה, הרי געש, הידרולוגיה - איתור וניצול משאבי בכדור הארץ, גיאוכימיה (השינויים הכימיים במבנה קרום כדור הארץ), גיאודזיה (חקר צורתו של כדור הארץ). המחקר במדעים אטמוספיריים עוסק בחקר הפיזיקה של תופעות אטמוספיריות כמו רוחות, עננים, משקעים ותופעות חשמליות כמו ברקים ושדונים (תופעה מרתקת בשכבות הגבוהות יותר של האטמוספירה שהתגלתה בשנים האחרונות). המחקר במדעים פלנטריים עוסק בהבנת הפיזיקה של תהליכים פנימיים המתרחשים בשביטים ואסטרואידים, וכן את תנועתם במסלוליהם, הבנת היווצרות והתפתחות הפלנטות במערכת השמש וכן במערכות פלנטריות אחרות שהתגלו לאחרונה.

   

  תחומי עיסוק של בוגרי החוג:

  • ​מחקר ופיתוח בתעשיות נפט וחיפושי נפט
  • פיתוח מערכות אלקטרו-אופטיות
  • עיבוד תמונות מלוויינים וצילומי אוויר
  • מחקרים ימיים
  • מחקר מטאורולוגי
  • חקר חלל
  • הוראה
  • ועוד

   

  מקומות שבהם עובדים בוגרי החוג:

  • מוסדות להשכלה גבוהה
  • מכוני מחקר (כגון המכון הגיאופיזי, המכון הגיאולוגי, מכון לחקר ימים ואגמים)
  • חברות היי-טק (כגון רפאל, אלאופ, תעשייה אווירית)
  • חברות אנרגיה
  • מכוני חיזוי מזג אוויר
  • צה"ל ומערכת הביטחון
  • מחלקות בקרה ממשלתיות ועירוניות
  • השירות המטאורולוגי, השירות ההידרולוגי, המרכז למיפוי ישראל
  • המשרד להגנת הסביבה
  • חברות לפיתוח תוכנה
  • מערכת החינוך
  • ועוד
 • וידאו

  ברקים בעין הסערה

  מה הקשר בין שינויים באקלים כדור הארץ לברקים, לסופות הוריקן ולשטפונות? פרופ' קולין פרייס מהחוג לגיאופיזיקה באוניברסיטת תל-אביב, עוקב אחר ברקים ברחבי העולם על מנת לבנות מודלים לחיזוי סופות הרסניות ומניעת נזקים בנפש וברכוש.

   

   

Postscript First

This is a debugging block

Postscript Second

This is a debugging block

Postscript Third

This is a debugging block

Postscript Fourth

This is a debugging block